Vernisáž výstavy „Zapomenutý malíř Bohumil Konečný“ proběhla úspěšně

(9.3.2007)

Vernisáž výstavy proběhla 8. března od 17 hodin. Přednáškový sál muzea doslova praskal ve švech, vernisáže se zúčastnilo přes dvěstě lidí. Mezi vzácnými hosty byl primátor města Plzně ing. Pavel Rödl, radní pro kulturu Plzeňského kraje Mgr. Martin Baxa, náměstek primátora Plzně ing. Petr Náhlík, náměstkyně primátora JUDr. Marcela Krejsová a zejména manželka Bohumila Konečného - paní doktorka Eva Konečná s rodinou.

Vernisáž zahájil ředitel Západočeského muzea PhDr. František Frýda. V úvodu zahrála trampská skupina Sebranka píseň Rychlé šípy od Wabiho Ryvoly. Učitel plzeňského gymnázia na Mikulášském nám. a kurátor výstavy Mgr. Jan Hosnedl seznámil přítomné se vznikem projektu Bimba - zapomenutý malíř Bohumil Konečný a také z jakých částí se tento projekt skládá. Jan Hosnedl také poděkoval sponzorům a řadě osobností, kteří pomohli (text naleznete zde).

Poté vystoupili dva zaštiťovatelé projektu - radní pro kulturu Plzeňského kraje Mgr. Martin Baxa a náměstek primátora Plzně ing. Petr Náhlík - a dále ředitel gymnázia na Mikulášském nám. Mgr. Josef Trneček.

Archivní záběry Bohumila Konečného i rozhovor s paní Konečnou a řadou dalších lidí přinesla ukázka z připravovaného televizního dokumentu Ladislava Moulise.

Historik umění Tomáš Pospiszyl představil Bohumila Konečného jako malíře mnoha žánrů.

Poté zavzpomínal na svého přítele Bohumila Konečného druhý kurátor výstavy František Ulč a vyslovil přesvědčení, že název výstavy Zapomenutý malíř už dnes neplatí.

Na závěr okouzlila svým šarmem paní doktorka Eva Konečná - manželka Bohumila Konečného.

Člen skupiny Taxmeni Vráťa Vyskočil přednesl báseň Když R.Kiplinga a první část vernisáže zakončily dva citáty:

"Já chodil s Bimbou od první třídy a už tenkrát ho vodili kantoři od třídy ke třídě, aby klukům maloval na t abuli kovboje, koně, indiány. Byl to takový ideál mých klukovských let, milovali jsme společně Douglase Fairbankse a znali jsme se pak ještě na reálce. On maturoval o rok dřív, začali jsme stejně, ale já tercii opakoval. Tak mi o rok unikl."
Miroslav Horníček

"Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on."
Kája Saudek

Přítomní se odebrali do prostoru výstavy a v úvodu historik umění Tomáš Pospiszyl představil monografii Zapomenutý malíř Bohumil Konečný, kterou pro výstavu sepsal. Slavnostního křtu se zúčastnil i primátor města Plzně ing. Pavel Rödl, "křest" knihy šampaňským provedla paní doktorka Konečná.

A pak už se prohlíželo, jedlo, povídalo, vzpomínalo ... Atmosféru dotvářel Jazz Quintet jazzovými melodiemi 40. let.Přejme výstavě, ať se obrázky "zapomenutého" malíře Bohumila Konečného líbí a výstava ať má velkou návštěvnost! Přijeďte do Plzně i Vy! Rozhodně to stojí zato!

PS1: Dopolední tiskové konference se zúčastnil i zástupce generálního sponzora - generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská a.s. Mgr. Tomáš Drápela, na vernisáž se bohužel musel omluvit.

PS2: Na vernisáži bylo opravdu hodně lidí. Pan primátor Pavel Rödl přišel kvůli zasedání Rady města Plzně až na křest knihy a přeplněná šatna už mu nevzala kabát ... Situaci zachránila tisková mluvčí muzea Romana Němečková.

Pozvánka
MUDr. Eva Konečná s rodinou
Sál Západočeského muzea - prostor zahájení výstavy
g04.jpg
Ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda
Radní pro kultury Plzeňského kraje Martin Baxa
Náměstek primátora Plzně - Petr Náhlík
Ředitel gymnázia - Josef Trneček
g09.jpg
Kurátor výstavy František Ulč
Eva Konečná děkuje
Vráťa Vyskočil (Taxmeni) recituje "Když"
g13.jpg
Křest knihy - zleva primátor Plzně Pavel Rődl, nám. primátora Petr Náhlík a kurátor výstavy Jan Hosnedl
Kurátor výstavy Jan Hosnedl
g16.jpg
Radní pro kulturu Plzeňského kraje Martin Baxa, primátor Plzně Pavel Rődl, nám. primátora Petr Náhlík
Historik umění Tomáš Pospiszyl představuje společně s grafikem Ondřejem Doležalem svou knihu Zapomenutý malíř Bohumil Konečný
Primátor Plzně Pavel Rődl
g20.jpg
Eva Konečná s Tomášem Pospiszylem a Pavlem Rődlem křtí knihu
g22.jpg
g23.jpg
g24.jpg
František Ulč
g26.jpg
g27.jpg
g28.jpg
Spokojená paní Eva Konečná
g30.jpg
g31.jpg
g32.jpg
g33.jpg
g34.jpg