Film „Bimba - příběh zapomenutého malíře“
(režisér Ladislav Moulis)

Obsah

Hodinový filmový dokument (58 minut) vznikal přes v letech 2006 - 2008 a je sestřihán z cca 30 hodin filmového materiálu, obsahuje řadu archivních záběrů a vzpomínek pamětníků. Na archivních filmových záběrech zde najdete Bohumila Konečného i jeho ženu, ale také Petra Sadeckého, či jeho přátele Gustava Kruma a Miroslava Horníčka nebo jeho velkého obdivovatele Káju Saudka.Filmový dokument mapuje celý život tohoto fenomenálního malíře i vznik jeho velké výstavy. Dějem provází jeho manželka Eva Konečná, sběratelé a kurátoři výstavy František Ulč a Jan Hosnedl, historik Jaroslav Čvančara, historik umění Tomáš Pospiszyl. Najdete zde zcela unikátní záběry z návštěvy v nakladatelství Karla Maye v Bamberku a rozhovor s jeho majitelem Lotharem Schmidtem. 

Fotografie dokumentující vznik tohoto filmu naleznete zde

Bimba - příběh zapomenutého malíře

Dokumentární film, 58 minut

Námět: Jan Hosnedl a František Ulč

Scénář: Ladislav Moulis - Hartola film

Zvuk a mix zvuku: Ladislav Moulis ml. a Petr Kabrhel

Hudební režie: Josef Spal

Střih: HMC

Kamera a režie: Ladislav Moulis - Hartola film

© Hartola film a Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu v Plzni, 2008

Vznik filmu

Film vzniknul v rámci projektu Bimba - zapomenutý malíř Bohumil Konečný. Na realizaci projektu přispěla celá řada subjektů: Plzeňský kraj, město Plzeň, Plzeňská teplárenská a.s., Západočeská energetika a.s. a ABK stavby s.r.o. a řada dalších. Děkujeme!

Premiéra filmu

Premiéra filmu proběhla 21. května 2008 na Gymnáziu v Plzni na Mikulášském náměstí za přítomnosti manželky Bohumila Konečného Evy Konečné. První projekce pro veřejnost pak 4. června 2008 tamtéž.

Uvedení filmu na výstavách, v České televizi a na filmových festivalech

Projekce filmu probíhala v prostorách výstavy v Obecním domě v Praze po celou dobu výstavy (září 2008 - leden 2009) i na všech výstavách cyklu BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018 (Mariánská Týnice, Villa Pellé v Praza, Galerie Jiřího Trnky v Plzni).

V České televizi byl film poprvé uveden 21. prosince 2008 ve 13:50 na ČT 2 a jeho opakování 21. prosince po půlnoci v 00:40 na ČT1. Film byl znovu uveden 18. 4. 2018 ve 20:20 na programu ČT ART.

Film byl uveden i na filmových festivalech Finále v Plzni (2009) a ARTS & FILM v Telči (zde získal 3. místo v kategorii filmů věnovaným výtvarnému umění). 

 

Možnost shlédnutí

Film byl vydán na DVD, je možné jej zakoupit na výstavách nebo objednat na kontaktní adrese. Ve videoarchivu České televize jej naleznete zde.
 

Poznámka

Autorem filmu je režisér a kameraman Ladislav Moulis, tvůrce řady dokumentů pro Českou televizi (např. dokumenty o přírodě, filmová tetralogie S bráchou na Aljašce, dokumenty o umělcích ...). S natáčením se začalo už na jaře roku 2006. V té době jsme neměli žádné finanční prostředky na realizaci filmu. S natáčením se začalo pouze díky nadšení pro věc a ochotě Ladislava Moulise. Velké díky!!!