REKLAMNÍ PLAKÁTY A DALŠÍ TVORBA BOHUMILA KONEČNÉHO v Plzeňském Prazdroji

(1.2.2019)

V kinosálu Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje probíhá od 1. února do 31. března 2019 výstava REKLAMNÍ PLAKÁTY A DALŠÍ TVORBA BOHUMILA KONEČNÉHO.
Otevřeno je vždy od 8 do 17 hodin, vstup je zdarma.

 

Připojený soubor: prazdroj-2019.jpg prazdroj-2019.jpg

Výstava zahrnuje reprodukce budovatelských i reklamních plakátů, které vznikaly v 50. letech. 

Své první reklamní plakáty vytvořil Bohumil Konečný přezdívaný Bimba už počátkem čtyřicátých let v reklamním oddělení firmy Baťa.  Bimba  vyhrál  konkurz na reklamního kreslíře a ve Zlíně asi dva roky žil a tvořil. Byl velmi dobře placený, peněz si však příliš neušetřil: pamětníci vzpomínají, že byl schopen na svůj soukromý sobotní „mejdan“ klidně pozvat orchestr Karla Vlacha ...

Spolupráce s Baťou skončila kolem roku 1942. Tehdy bylo reklamní oddělení zrušeno kvůli postupující válce a nedostatku financí. Bimba z obavy před nasazením v Říši odchází na Střelu kde je na oko do konce války zaměstnán v penzionu Lego.

Druhou vlnu zájmu o jeho plakáty a kalendáře, zažil Konečný počátkem padesátých let. Kromě budovatelských plakátů rozesmátých horníků a rolnic, přehrad a továren se mu v době nejtužšího socialismu 50. let naskytla nevídaná možnost. Podniky zahraničního obchodu si u něj objednaly poutavé plakáty ve stylu tzv. americké reklamy pro naše podniky, které vyvážely své výrobky do zahraničí. Svůdné pin-up gilrls jak vystřižené z amerických žurnálů propagovaly na zahraničních trzích výrobky bižuterie z Jablonexu, plzeňské pivo z Prazdroje nebo piana Petrof a řadu dalších. Jak je vidět, když šlo o peníze, šla u komunistických cenzorů ideologie stranou. Konečného plakáty tak obdivovaly hlavně v Jižní Americe, Španělsku, Anglii a dalších západních zemí.

Je zajímavé, že zmíněné výše plakáty vznikaly jako týmová práce. Bimba tvořil postavy, pozadí (doly, přehrady, elektrárny ...) pak často tvořil jeho přítel – malíř Miloš Novák.

Výstavu doplňuje průřez celou tvorbou Bohumila Konečného.

Krásu Konečného reklamních plakátů budou moci obdivovat návštěvníci Plzeňského Prazdroje do 31. března 2019. Plakáty jsou staré přes půl století...

 

Výstava je součástí série výstav s názvem REKLAMNÍ PLAKÁTY A DALŠÍ TVORBA BOHUMILA KONEČNÉHO a je určena pro společnosti Sigma pumpy (zde proběhla v prosinci 2018), Plzeňský Prazdroj a Barum, které finančně podpořily projekt BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018.  Děkujeme!

V Plzeňském Prazdroji proběhla výstava originálů plakátů Bohumila Konečného již v roce 2010.