Turistická známka Krajem Bohumila Konečného

(30.1.2022)

Slavomil Janov - Nashville - připravil ke slavnostnímu otevření naučné stezky a k odhalení pamětní desky turistickou známku. Dá se zakoupit na startu naučné stezky v kempu Kobylka. Podrobné informace naleznete zde.

Připojený soubor: a-znamka.jpg a-znamka.jpg

Výroční turistická známka Krajem Bohumila Konečného

Dvěma významnými akcemi byly na podzim 2021 připomenuty život a výtvarné dílo akademického malíře Bohumila Konečného.

Nejdříve, 1. října, byla na umělcově rodném domě v Plzni odhalena pamětní deska. Den poté se poblíž soutoku Berounky a Střely na severním Plzeňsku, kde malíř často pobýval a tvořil, otevřela naučná stezka Krajem Bohumila Konečného.

K oběma akcím byl vydán pěkný suvenýr v podobě sběratelsky oblíbeného dřevěného vypalovaného kolečka – výroční turistická známka.

Na averzu turistické známky je zobrazen Konečného autoportrét, shodný s grafickým reliéfem na pamětní desce v Plzni, na domě ve Skrétově ulici 47.

Revers suvenýru vyplnil obrys mapy České republiky s vyznačením lokality naučné stezky Krajem Bohumila Konečného a stylizovanou parafou Bimba. Touto přezdívkou z dětství umělec podepisoval většinu svých knižních ilustrací, časopiseckých kreseb i obrazů.

Na rubové straně turistické známky jsou rovněž uvedeny zeměpisné souřadnice (GPS) kempu Kobylka v Liblíně, odkud je nejlépe vykročit na vycházku po naučné stezce. V kempu Kobylka je také možnost si uvedený suvenýr - výroční turistickou známku Krajem Bohumila Konečného – zakoupit. Cena je 40 Kč.

Pro ty, kteří turistické známky z různých navštívených míst sbírají do ucelených kolekcí, je také k této známce připojen papírový kupón sběratelské hry. I na něm je vyobrazen Bimbův portrét a parafa. Protože suvenýr byl vydán díky iniciativě pražských oldskautů, jako doplňkový symbol je na kupónu umístěn znak světové organizace dospělých skautů (ISGF).

Slavomil Janov