Vernisáž výstavy BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE

(7.10.2021)

Ve středu 29. září 2021 proběhla vernisáž výstavy Vernisáž výstavy BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE. Výstavu zahájil ředitel Západočeské galerie Roman Musil, poté promluvili autoři výstavy Jan Hosnedl a Eva Skořepová. Výstava zahrnuje asi 40 originálů ze sbírky Bohumila Konečného a výstavu Amazona. Podrobnosti o výstavě, odkazy a fotografie naleznete v příloze

Reportáž z vernisáže:

Podrobnosti o výstavě a doprovodný program:

BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE

30/09/2021 - 28/11/2021 PRODLOUŽENO DO 2. 1. 2022!
přednáškový sál, Pražská 13
Autor: 
Eva Skořepová, Jan Hosnedl
Kurátor: 
Eva Skořepová

Bohumil Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on,“ napsal o Bohumilu Konečném jeho velký obdivovatel, malíř a ilustrátor Kája Saudek.

Plzeňský rodák Bohumil Bimba Konečný byl českým malířem, kreslířem a ilustrátorem. Jeho dílo je velmi zajímavé jak z uměleckého, tak historického hlediska. Od svých 18 let spolupracoval s nakladatelstvím Melantrich a vyvářel kresby pro časopisy Ahoj a Hvězda. Během studií na Akademii výtvarných umění kreslil pro Mladého hlasatele, a to především ilustrace pro povídky Otakara Batličky. V tomto období také vytvořil sérii obálek pro časopis Rozruch. Kromě četných ilustrací pro časopisy je známý i svými ilustracemi knih Jaroslava Foglara. Mezi Konečného tvorbu patří rovněž celá řada reklamních a propagačních materiálů, a to například na pivo Pilsner Urquell, boty Baťa, pneumatiky Barum a další. Mezi plakáty nalezneme i budovatelská témata z období padesátých let 20. století, jež maloval kvůli svému zajištění. Oblíbenými tématy byly pro Bohumila Konečného také ženy, erotika a westernové motivy – především krocení koní.

Díky finanční podpoře Plzeňského kraje měla Západočeská galerie v Plzni možnost zakoupit sbírku děl Bohumila Konečného, jež je unikátní svou kompletností. Představuje průřez celou tvorbou a životem umělce od dětských ilustrací přes předválečné i poválečné originály z tehdejších časopisů, reklamy, budovatelské a reklamní plakáty z padesátých let, originální obálky a ilustrace z kultovních knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky. Kromě toho jsou její součástí také originály z kauzy Sadecký a Octobriana. Sadecký bez vědomí Konečného vyvezl řadu jeho kreseb do tehdejší NSR a vydával je za své. Z těchto kreseb později vzešla Octobriana, ženská komiksová postava, vydávaná za dílo ruské avantgardy. Kolekce je exemplárním příkladem, na kterém je možné sledovat pragmatický vývoj autora v dobových kontextech. Jedná se o hodnotný soubor s mimořádným potenciálem.

Monografická výstava komornějšího charakteru nabízí výběr nejlepších děl z této početné akvizice a ukáže divákovi všechny polohy tvorby Bohumila Konečného. Svým načasováním tato expozice navazuje na odhalení pamětní desky Bohumila Konečného na jeho rodném domě ve Skrétově ulici a na otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného v oblasti soutoku Berounky a Střely.

V rámci doprovodného programu bude výstava obohacena o besedu s Mgr. Janem Hosnedlem spolu s promítáním filmu s názvem Bimba – příběh zapomenutého malíře a také proběhne přednáška doc. Mgr. Tomáše Pospiszyla, Ph.D., s titulem Bimba vs. Octobriana, na níž bude přiblíženo, jak se dobrodružné kresby Bohumila Konečného změnily v rukou českého emigranta Petra Sadeckého v hybridní produkt mezi zábavou a politikou, Východem a Západem, úpadkovou a ještě úpadkovější kulturou.

 

Vstupné 20 Kč.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

14. 10. 2021 │ 17 h     Beseda s Mgr. Janem Hosnedlem a promítání filmu Bimba –                                              příběh zapomenutého malíře (scénář a režie Ladislav Moulis)

 

10. 11. 2021 │ 17 h     Přednáška Bimba vs. Octobriana – přednáší doc. Mgr. Tomáš                                            Pospiszyl, Ph.D. 
                                    Ilustrátor Bohumil Konečný se ve světě proslavil postavou, kterou                                      vlastně ani nevytvořil: komiksovou hrdinkou Octobrianou. Jeho                                            kresby se bez jeho vědomí staly předmětem úspěšné mystifikace.

Workshop

17. 11. 2021 │ 9–15 h Character design a komiks

Celodenní workshop character designu (designu postav), který se uplatňuje při tvorbě ilustrací, komiksů, počítačových animací a her.

Informace o edukačních programech a rezervace:
Patricie Císlerová, cislerova@zpc-galerie.cz, 377 908 536.

 

 

 

Galerie

dsc_8649.jpg
dsc_8652.jpg
dsc_8655.jpg
dsc_8658.jpg
dsc_8661.jpg
dsc_8664.jpg
dsc_8665.jpg
dsc_8666.jpg
dsc_8668.jpg
dsc_8669.jpg
dsc_8670.jpg
dsc_8671.jpg
dsc_8672.jpg
dsc_8674.jpg
dsc_8677.jpg
dsc_8682.jpg
dsc_8684.jpg
dsc_8695.jpg
dsc_8698.jpg
dsc_8700.jpg
dsc_8701.jpg
dsc_8704.jpg