Odpoledne s Rychlými šípy

(22.10.2018)

V sobotu 20. října odpoledne probělo odpoledne s Rychlými šípy - doprovodný program výstavy ŽENY A JINÁ DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO.

Ve 14 hodin se zájemci sešli zájemci ve Stínadlech u kostela Sv. Jakuba a vydali se na pouť za Rychlými šípy, ježkem v kleci, Širokkem a gingem. Celá hra, kterou připravili Vojtěch Hanuš a Milan Lebeda ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara, skončila na výstavě Bohumila Konečného ve Villa Pellé.

V 16 hodin pokračoval za velkého zájmu veřejnosti program se vzácnými hosty ve Villa Pellé. Kurátor výstavy Jan Hosnedl stručně představil historii slavného chlapeckého klubu Rychlé šípy a jeho spojitost na Bohumila Konečného. První host - režisér Václav Marhoul hovořil o svém vztahu k Rychlým šípům a akcím divadla Sklep k 80. a 90. narozeninám Jaroslava Foglara. Návštěvníci mohli shlédnout záznam slavné scénky, kterak Rychlonožka daroval tatínkovi bouřku, a bouřka se snesla na jeho hlavu... Na závěr povídání přečetl režisér Václav Marhoul ukázku z knihy Stínadla se bouří, jak Jindra Hojer vyndal ježka z klece.

Dalším hostem měl být právě Jindra Hojer, ze zdravotních důvodů se ale bohužel nemohl zúčastnit, je mu již 94 let. Díky Stanislavu Voksovi - Wimpymu ale návštěvníci mohli shlédnou videozáznam krátkého pozdravu a rozhovoru pro účastníky besedy. Jindra Hojer také předem podepsal pohledy s Rychlými šípy pro účastníky hry.

Jan Hosnedl poté připomněl další reálné členy tohoto klubu (Červenáčka) a představil jednoho z výtvarných vzorů pro postavu Rychlonožky - Václava Marka. Rychlonožka poté vyprávěl, jak se dostali s kamarády k Janu Fischerovi, jak se setkali s Jaroslavem Foglarem i své další životní osudy.

Třetím hostem byl kreslíř Jří Filípek, velký obdivovatel knih Jaroslava Foglara i ilustrátora Bohumila Konečného. Jiří Filípek vzpomínal na osobní setkání s Bimbou a návštěvníkům přivezl ukázat vzácnou relikvii - originál B.Konečného, který od něj osobně dostal.

Pak už se vyhodnocoval hra za účasti organizátorů Vojty Hanuše a Milana Lebedy - vítězové obdrželi originály od Jiřího Filípka, knihu Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, DVD s filmem, plakáty a hlavně si odnesli pohlednice s orginálními podpisy Jindry Hojera a Rychlonožky (!)

Program zakončila legendární Tlouštíkova věta: "Bijte si mě, mučte si mě, já jsem nejšťastnějším chlapcem, vždyť jsem viděl Rychlé šípy".

Pak už následovala autogramiáda a krátká komentovaná prohlídka výstavy.

 

Děkujeme vzácným hostům - Václavu Marhoulovi, Václavu Markovi, Jiřímu Filípkovi, dále Jindrovi Hojerovi za velkou ochotu a pomoc!

Wimpymu a Rubymu za pozdrav Jindry Hojera, Vojtovi Hanušovi a Milanu Lebedovi a SPJF za organizaci hry,

Skautské nadaci J.Foglara za podporu, Vladaně Rýdlové a Kláře Voskovcové (a dalším prcovníkům Villa Pellé) za pomoc s organizací!

Díky!

 

Foto: J. Šída, K. Voskovcová, S. Voksa a V. Hanuš

Odpoledne s RŠ

Odpoledne Rychlými šípy
Začátek odpoledního programu ve Villa Pellé
Jan Hosnedl hovoří o historii legendárního klubu Rychlé šípy
Vzácní hosté - Jiří Filípek, Václav Marhoul a Václav Marek - Rychlonožka
Bohumil Konečný - Bimba a Rychlé šípy
04.jpg
05.jpg
Režisér Václav Marhoul vzpomíná na Rychlé šípy v divadle Sklep
b2.jpg
b3.jpg
b4.jpg
Na dálku zdraví přítomné Jindra Hojer
c2.jpg
Vzpomínka na Odpoledne s RŠ před 10 lety v Obecním domě a na Františka Ulče
c4.jpg
Byly či nebyly Rychlé šípy?
Václav Marek - vzor pro výstvarnou podobu Rychlonožky
d3.jpg
d5.jpg
d6.jpg
A další?
d8.jpg
Kreslíř Jiří Filípek o setkání s Bohumilem Konečným
... se vzácným darem od B.Konečného
Jan Hosnedl ukazuje jednu z hlavních cen - Rychlé šípy v provedení Jiřího Filípka (vznikly jako podklad pro omalovánky na výstavě)
Vyhlášení vítězů - Milan Lebeda a Vojtěch Hanuš ze Sdružení přátel J.Foglara (tvůrci odpolední hry)
m3.jpg
m4.jpg
m5.jpg
m6.jpg
m7.jpg
Fronta na vzácný podpis
Rychlonožka podepisuje ...
Pohled RŠ se vzácnými podpisy
Vzácní hosté - Jiří Filípek, Václav Marhoul a Václav Marek - Rychlonožka
Rychlonožka s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem
Rychlonožka s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem