Aktuality
(Strana 3)

Slavnostní odhalení pamětní desky na rodném domě Bohumila Konečného

(8.10.2021)fotogalerie

V pátek 1. října 2021 byla na rodném domě Bohumila Konečného ve Skrétově ulici 47 slavnostně odhalena jeho pamětní deska. 
 

Připojený soubor: Připojený soubor: seznam-darcu-deska-bimba.pdf

Slavnostní odhalení pamětní desky na rodném domě Bohumila Konečného - hlavní obrázek

Vernisáž výstavy BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE

(7.10.2021)fotogalerie

Ve středu 29. září 2021 proběhla vernisáž výstavy Vernisáž výstavy BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE. Výstavu zahájil ředitel Západočeské galerie Roman Musil, poté promluvili autoři výstavy Jan Hosnedl a Eva Skořepová. Výstava zahrnuje asi 40 originálů ze sbírky Bohumila Konečného a výstavu Amazona. Podrobnosti o výstavě, odkazy a fotografie naleznete v příloze

Vernisáž výstavy BOHUMIL BIMBA KONEČNÝ. NOVĚ VE SBÍRCE ZÁPADOČESKÉ GALERIE - hlavní obrázek

Videoklip k nové písni MALÍŘ BIMBA

(7.10.2021)fotogalerie

Pert Déma Škabrada ze skupin Démophobia a ZNC napsal a nahrál v létě 2021 písničku o Bohumilu Konečném Malíř Bimba. Natáčení klipu proběhlo 12. 9. na Piplově mlýně a v okolí.  Premiéra klipu proběhla na akci KRAJEM BOHUMILA KONEČNÉHO v sobotu 2. října 2021. Klip je k vidění zde

Videoklip k nové písni MALÍŘ BIMBA - hlavní obrázek

Pozvánka na slavnostní odhalení pamětní desky a otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného

(1.9.2021)

Milí přátelé, příznivci malíře a ilustrátora Bohumila Bimby Konečného!
Rádi bychom Vás pozvali na slavnostní odhalení pamětní desky na rodném domě Bohumila Konečného a na víkend do kraje Bohumila Konečného, kde otevřeme novou naučnou stezku!  Akce proběhne v termínu 1. - 3. října.
Podrobnosti v článku ...
 

Pozvánka na slavnostní odhalení pamětní desky a otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného - hlavní obrázek

Odhalení pamětní desky na rodném domě Bohumila Konečného v Plzni

(31.8.2021)

Srdečně zveme na slavnostní odhalení pamětní desky malíře a ilustrátora Bohumila Konečného na jeho rodném domě ve Skrétově ulici 47 v Plzni.
Proběhne v pátek 1. října od 17 hodin.
Poblíž ve studentském bytě v Mánesově ulici vznikaly jeho ilustrace pro Přístav volá J. Foglara, v nedaleké Husově ulici sídlilo nakl. Jan Kobes, které vydávalo první foglarovky.
 

Odhalení pamětní desky na rodném domě Bohumila Konečného v Plzni - hlavní obrázek

Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie

(30.8.2021)

Dílu Bohumila Konečného se dostalo velké pocty - sbírka Bohumila Bimby Konečného se stala součástí sbírek renomované instituce - Západočeské galerie v Plzni. Bude představena během výstavy Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie. Vernisáž proběhne ve středu 29. září 2021 od 17 hodin. Otevírací doba, doprovodné akce a další podrobnosti dále v textu. Akce navazuje na odhalení pamětní desky Bohumila Konečného a otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného.

Připojený soubor: Připojený soubor: zcg.jpg

50. výročí vydání komiksové Amazony - Octobriany

(30.8.2021)

Přesně před 50 lety - v roce 1971 - vyšla v londýnském nakladatelství Tom Stacey kniha Petra Sadeckého Octobriana and the Russian underground (Octobriana a ruský underground). Západnímu publiku byl předložen pornograficko-politický komiks, který měl údajně vzniknout v disentských kruzích v Kyjevě v tehdejším Sovětském svazu. Octobriana byla představena jako bojovnice za pravé ideály komunismu. Velmi brzy se ukázalo, že se jedná o podvrh – původní komiksová postava se jmenovala Amazona a jejími autory byli Bohumil Konečný a Zdeněk Burian. V rámci připravovaného souborného vydání komiksů Bohumila Konečného vytvořil grafik Filip Konečný rekonstrukci původní verze Amazony bez dalších úprav (hvězdy na čele, změněné texty a významy). V rámci připravované výstavy v Západočeské galerii v Plzni a výstavy v rámci akce KRAJEM  BOHUMILA KONEČNÉHO bude mít možnost vidět původní verzi Amazony tak, jak vznikla. Více informací v příloze a zde.

Připojený soubor: Připojený soubor: amazona.jpg

50. výročí vydání komiksové Amazony - Octobriany - hlavní obrázek

Výstava o Bohumilu Konečném na tábořišti Kobylka u Liblína

(29.8.2021)fotogalerie

Blíží se otevření naučné stezky KRAJEM BOHUMILA KONEČNÉHO (sobota 2. října 2021) a s tím spojené akce na tábořišti Kobylka na Berounce. V rámci této akce je v "kolibě" na tábořišti již teď vidět výstava o Bohumilu Konečném. Vznikla v rámci festivalu Svět knihy. Srdečně zveme! 

Výstava o Bohumilu Konečném na tábořišti Kobylka u Liblína - hlavní obrázek

Výstava Gustava Kruma v Brně

(23.1.2021)

Gustav Krum (1924 - 2011) byl jedním z našich nejlepších ilustrátorů dobrodružné literatury. Byl také velkým kamarádem Bohumila Konečného. Společně ilustrovali 3 foglarovky v nakl. Olympia na konci 60. let (o jejich spolupráci jsme psali zde). Ilustrace z těchto knih a řada dalšího je vidět na výstavě Gustav Krum: Ilustrace, která je k vidění v Muzeu města Brna na Špilberku do 28. února. Více informací naleznete zde.

Výstava Gustava Kruma v Brně - hlavní obrázek

Nejoblíbenější ilustrátor Jaroslava Foglara

(12.1.2021)fotogalerie

Jaroslav Foglar a Bimba Konečný se setkali v redakci Mladého hlasatele. O začátcích jejich spolupráce jsme psali např. zde. Jaroslav Foglar byl velmi kritický k ilustrátorům svých knížek. V 19. čísle časopisu ABC (12.6.1992) však na otázku "Který z ilustrátorů vám nejvíce vyhovoval?" odpověděl: "Pan Konečný, zvaný Bimba."

Nejoblíbenější ilustrátor Jaroslava Foglara - hlavní obrázek
« 234 » 24