Cyklus výstav „Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného“
(Mariánská Týnice, Praha, Plzeň, Zlín)

Výstava ve Zlíně skončila 31. 7. 2019 a s tím i celý projekt 4 výstav ŽENY A DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO. V nejbližší době se žádná další výstava Bohumila Konečného nechystá.

 

BIMBA SE VRACÍ DO ZLÍNA!

Na Zámku Zlín proběhne od 24. května do 31. července 2019 výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Plzeňský rodák Bohumil Konečný přezdívaný Bimba (19. dubna 1918 – 14. ledna 1990) je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. poloviny 20. století. Na počátku 40. let vyhrál konkurs na reklamního malíře u firmy Baťa a ve Zlíně 3 roky žil a tvořil. Po více než ¾ století se tak Bimba do Zlína symbolicky vrací.

Jeho práce oslovila několik generací u nás i v zahraničí, ačkoli jeho jméno upadlo bezmála v zapomnění. Výjimečně talentovaný autor, jehož dílo se nyní opět stává vyhledávaným, proslul jako ilustrátor děl Jaroslava Foglara a dobrodružných povídek Otakara Batličky, časopisů Vpřed, Ahoj, Rozruch či Mladý hlasatel. Pracoval pro propagaci firmy Baťa, byl autorem budovatelských plakátů, ale také prvních českých pin-up girls a erotických kreseb. Kája Saudek, nekorunovaný král českého komiksu, Bimbův význam pro historii nejen české kresby a ilustrace lapidárně shrnul: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“

Historickým paradoxem je, že mezinárodní věhlas jeho díla přinesla až aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou. Autorův obdivovatel Petr Sadecký odvezl do emigrace v roce 1967 řadu jeho prací, ilustrace k Mayovkám prodal nakladatelství v Bamberku pod svým jménem a o tři roky později pozměnil Konečného a Burianovy ilustrace a hrdinku Amazonu nazval Octobrianou. Mystifikační kniha Octobriana and the Russian underground, vydaná v Londýně se pak stala kultovní záležitostí, kterou se inspirovali mimo jiné David Bowie či Billy Idol. Pro autora, žijícího v normalizačních Čechách, měla však aféra existenční důsledky, redakce se bály otiskovat jeho ilustrace a režim bezmála jeho jméno vymazal z povědomí. Na výsluní zájmu se tak autor znovu dostal až posmrtně v posledních dvou dekádách.  

Výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného na Zámku Zlín obsáhne široký záběr Konečného tvorby a představí jeho mistrovské dynamické ilustrace dobrodružných povídek a románů a kreseb a maleb krásných žen. V expozici zájemci najdou řadu unikátních, dosud nikdy nevystavených originálů včetně několika originálů „baťovských“ plakátů, promítat se bude dokumentární film o autorovi.

Výstava zakončuje výstavní cyklus, který připravil kurátor Jan Hosnedl a Středoškolský klub při příležitosti 100. výročí narození Bohumila Konečného. Za velkého zájmu veřejnosti proběhly výstavy v místech úzce spjatých s jeho životem – v Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v Praze ve Villa Pellé a v Plzni v Galerii Jiřího Trnky. V rámci tohoto projektu vznikla i kniha Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, jejíž druhé vydání bude slavnostně představeno v průběhu výstavy ve Zlíně.

Místo výstavy ve Zlíně nebylo vybráno náhodně - Bohumil Konečný 3 roky ve Zlíně žil a tvořil pro firmu Baťa. Bydlel v hotelu Victoria – Společenský dům. Na svou práci později vzpomínal takto:

„Spíše pro legraci, nežli z existenčních důvodů, jsem odpověděl na inzerát: ´Velká firma hledá malíře figuralistu´. Poslal jsem ukázky a pak jsem byl do roku 1942 ve Zlíně u firmy Baťa, ale pouze jako externí spolupracovník. Bydlel jsem v hotelu, v pokoji s telefonem a koupelnou a práci mi nosili ´běžci´ z továrny. Byly to opět ilustrace. Jak pro tovární časopis, tak pro různé poutače do prodejen s figurálními náměty, plakáty, letáky --- a zase plakáty a plakáty. (…) Týdně jsem vydělával tolik, kolik měl můj (budoucí) tchán měsíčně“.

Ve Zlíně se mu finančně i profesně velmi dařilo – jeho reklamní plakáty pro Baťu vycházely v různých časopisech (například Eva a Salon), ilustroval Malé noviny pro dětské zákazníky firmy Baťa v „hlasatelském“ stylu. Pod pseudonymem Wiko začal přispívat i do časopisu Lustige Blätter, německé obdoby českých Humoristických listů, ovšem za výrazně lepších finančních podmínek. Peníze, které Bimba vydělal, však velmi snadno zase utratil. Konečného neteř Jana Vébrová ve filmu BIMBA –příběh zapomenutého malíře vzpomínala: „Ve Zlíně, to byly víno, ženy a zpěv. (…) Strejda žil jako bonviván. Když byl v roce 40 ve Zlíně, tak byl na tom finančně tak dobře, že si mohl dovolit pozvat na sobotní mejdan celý orchestr Karla Vlacha.“

Ze Zlína odešel počátkem roku 1943, neboť mu reklamní oddělení firmy Baťa sdělilo, že jako externí pracovník není chráněn před nasazením do Říše. Po více než ¾ století se tak Bimba do Zlína symbolicky vrací.

Celý projekt BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018 finančně podpořilo statutární město Plzeň, Plzeňský kraj, Nadace Tomáše Bati, společnosti Barum, Sigma Pumpy a řada dalších subjektů. Děkujeme!

Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, Zámek Zlín:  24. května – 31. července 2019
Pořadatelé: Zlínský zámek o.p.s a Středoškolský klub při Gymnáziu v Plzni
2. nadzemní podlaží zlínského zámku

Doprovodný program:

  • 24. 5. 17.00 - komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy 
  • 19. 6. 17.00 - komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy spojená se křtem 2. vydání knihy Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného
  • 31. 7. 17.00 – rozloučení s výstavou - komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy

Otevřeno: úterý – neděle 10 – 17 hodin, nebo dle individuální domluvy tel. 602 560 020
Výstava potrvá do 31. 7. 2019  

www.zlinskyzamek.cz, www.bimba.cz

 

 

 

Cyklus výstav ŽENY A DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO probíhá v rámci projektu BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018

V dubnu 2018 uplynulo 100 let od narození Bohumila Konečného. Na tento rok připravil Jan Hosnedl čtveřici vzpomínkových výstav v místech úzce spjatých s Konečného životem – proběhnou výstavy v Plzni, Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v Praze a ve Zlíně. V rámci tohoto projektu vznikla i kniha Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného.

Výstavy jsou velmi vhodné pro všechny věkové kategorie, mládež (skauty …), dokonce i pro cizince (fenomén Octobriany a David Bowie ...). Hodí se i pro školní výpravy, a to zejména pro hodiny výtvarné výchovy, dějepisu a občanské výchovy. Z hlediska výtvarné výchovy je zajímavá velká různorodost žánrů i použitých výtvarných technik. Z hlediska dějepisu a občanské výchovy tím, že na životě a tvorbě tohoto malíře lze ilustrovat dějinné peripetie 20. století: válka, poválečné budovatelské nadšení, 50. léta, uvolnění konce 60. let i doba normalizace. Kresby tohoto malíře jsou pro mládež dobře „čitelné“ a zajímavé: kresby dobrodružných knížek, westernů, ale i krajiny nebo krásné ženy.

Výstavy bude zahrnovat okolo 100 - 150 originálů (zapůjčených z velké části ze soukromých sbírek, částečně z Památníku národního písemnictví) a dalších reprodukcí. Od doby poslední výstavy v Obecním domě v Praze se objevila celá řada unikátních originálů – například obálka Vpředu s Foglarovou povídkou „Nevzdávej se!“, obálka Malého čtenáře s indiány či několik neznámých obálek z Humoristických listů s Bimbovými úžasnými pin-up girls. Na výstavách se objeví i originály z Mladého hlasatele a foglarovek, které byly řadu let nepřístupné v zapečetěném bytě Jaroslava Foglara. Výstavy bude doplňovat projekce dokumentárního filmu i komentované prohlídky s kurátorem výstavy a další doprovodný program.

Každá výstava bude v jiných prostorách a bude se částí originálů lišit – doporučujeme návštěvu všech výstav. Srdečně Vás zveme!

Výstavy patřící do cyklu:

Kurátor výstav

Jan Hosnedl

Výstavy probíhají pod záštitou

Josefa Bernarda, hejtmana Plzeňského kraje
Martina Baxy, primátora města Plzně
Petra Náhlíka, zastupitele města Plzně
Jana Wolfa, radního pro kulturu města Prahy