Obecní dům v Praze |
Západočeské muzeum v Plzni |
  SŠ klub
  Arbor vitae
 
 

Život akademického malíře


Kreslíř a ilustrátor Bohumil Konečný se narodil 19. dubna 1918 v Plzni. Už od dětství projevoval výrazný výtvarný talent. Na podzim roku 1935 v posledním roce Portrét studia na naší škole nakreslil velkou karikaturu profesorského sboru - tzv. Kulometnou rotu. Kresba mu sice vynesla kázeňský postih, ale zároveň nadchla malíře Zdeňka Buriana, který Konečnému na základě této kresby doporučil studium na Akademii výtvarných umění. Z doby působení na tehdejší II. státní československé reálce se zachovalo ještě jím kreslené tablo. Stejně jako předtím Zdeněk Burian i on studoval v Praze na akademii u prof. Jakuba Obrovského. Jeho studia skončila za německé okupace uzavřením všech vysokých škol.


Bimba Konečný kreslil před válkou a za války mnoho ilustrací pro časopisy Ahoj, Ryché šípy Knihy Rozruch i Foglarova Mladého hlasatele. Je autorem mnoha časopiseckých obálek, nejznámější je asi jeho obálka s Rychlými šípy z poválečného časopisu Vpřed. V časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed ilustroval zejména dobrodružné povídky Otakara Batličky. Později ilustroval knižní výbory jeho díla i řadu knih svého přítele Jaroslava Foglara.


Konečného skvělá kreslířská technika se uplatnila nejen v akčních a dynamických ilustracích dobrodružných příběhů, ale i v reklamě, jíž se živil po válce. Tablo Kreslil plakáty, propagační materiály pro exportní výrobky, a dokonce pin-up girls - přitažlivé sexbomby, které svými vnady pomáhaly propagovat konkrétní výrobek. Jeho kariéru neblaze poznamenala spolupráce s Petrem Sadeckým. Spolu se Zdeňkem Burianem pro něj Konečný namaloval komiks o bojovnici Amazoně. Sadecký kresby ukradl a emigroval na západ, kde Amazoně přimaloval rudé hvězdy na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce - Oktobrianu. Ta začala žít vlastním životem a stala se kultem - Dawid Bowie o ní chtěl natočit film, pop-punkový zpěvák Billy Idol si nechal vytetovat její podobiznu na paži ... Pro Konečného skandál znamenal v podstatě konec kariéry. Komunistický režim mu znemožnil na řadu let publikovat. Bohumil Bimba Konečný zemřel 14.ledna 1990 v Kožlanech u Plzně.


Oktobriana

Poznámka: Velké množství originálů Bohumila Konečného ukradl jeho obdivovatel Petr Sadecký. Po jeho smrti v roce 1991 v Německu skončily všechny tyto materiály v odpadních kontejnerech. O osudu Bohumila Konečného a "Oktobriany" vyšla kniha v roce 2004 kniha Tomáše Pospiszyla Oktobriana a ruský underground v nakl. Labyrint.

 
Stránky archivovány webarchivem Národní knihovny ČR
www.khweb.net