Obecní dům v Praze |
Západočeské muzeum v Plzni |
  SŠ klub
  Arbor vitae
 
 

Aktuality


5.8.2008 Výstava Bimby v Praze
O výstavu v Praze projevil zájem Obecní dům. Díky vstřícnosti vedení Obecního domu tak budete moci vidět výstavu Bimby od 10. října 2008 do 10. ledna 2009! K výstavě vydá nakl. Arbor vitae aktualizovanou verzi katalogu. Výstava je možná pouze díky podpoře Plzeňského kraje, města Plzně, společnosti Sigma Pumpy a dalších. Generálními partnery budou Ministerstvo kultury a Plzeňská teplárenská a.s. Těšíme se na Vaši návštěvu!

25.5.2008 Projekce pro veřejnost
Projekce filmu pro veřejnost proběhne 4. června 2008 od 18:00 hod v aule Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Na této škole Bimba v roce 1936 maturoval – uvidíte zde originály kulometné roty nebo jeho tabel. Film i řadu dalších materiálů (kniha Zapomenutý malíř BK, plakáty výstavy, pohledy ...) si zde budete moci za zvýhodněnou cenu zakoupit. Film je možné objednat i na dobírku písemně na adrese Jan Hosnedl, Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23, Plzeň 326 00 nebo na mailu jan.hosnedl@mikulasske.cz za cenu 130 Kč + poštovné. Rozesílat se bude počátkem června. Pokud se rozhodnete do Plzně přijet, přijďte prosím včas – kapacita auly je omezená. Hezké filmové zážitky Vám přeje Ladislav Moulis a Jan Hosnedl

25.5.2008 Premiéra filmu o B.Konečném
Premiéra filmu o Bimbovi proběhla 21. května v rámci "Večera pro Bohumila Konečného".
Tento večer se uskutečnil za přítomnosti řady vzácných hostů. Večera se zúčastnila i paní doktorka Eva Konečná - manželka B.Konečného . Akce proběhla v aule školy, kde Bimba před válkou studoval - Gymnázia na Mikulášském nám. v Plzni.
Na fotografii je vidět autor filmu L.Moulis s paní Konečnou.
Článek Markéty Čekanové z Mladé fronty - DNES naleznete zde.


19.5.2008 Bimba na Radiožurnálu
  Radiožurnál (Český rozhlas 1) - úterý 20.5. 23:05
Nad věcí
Bimba - Příběh zapomenutého malíře je nový film Ladislava Moulise, který líčí pozoruhodný osud ilustrátora foglarovek. O jeho životních peripetiích a vzniku dokumentu si bude s Ladislavem Moulisem povídat Vladimír Kroc. (55min.)
www.radiozurnal.cz

5.5.2008 Film o Bimbovi je dokončen!
Vážení přátelé, v těchto dnech byl dokončen dokumentární film o malíři Bohumilu Konečném - Bimbovi.
Tento malíř, je známý zejména svými ilustracemi k foglarovkám (Přístav volá z roku 1942, Pod junáckou vlajkou, Devadesátka pokračuje, Stínadla se bouří a Dobrodružství v Zemi nikoho z konce 60. let), ale i k povídkám Otakara Batličky v Mladém hlasateli nebo v pozdějších knižních výborech (Na vlně 57 metrů, Tábor ztracených, Na vlnách odvahy a dobrodružství a další). Ve světě se nechtěně proslavil svou komiksovou hrdinkou Amazonou, ze které jeho obdivovatel Petr Sadecký vytvořil úpravou ženu Říjnové revoluce Octobrianu.
Dokončený hodinový filmový dokument vznikal přes 2 roky a je sestřihán z cca 30 hodin filmového materiálu, obsahuje řadu archivních záběrů a vzpomínek pamětníků. Na archivních filmových záběrech zde najdete Bohumila Konečného i jeho ženu, ale také Petra Sadeckého, či jeho přátele Gustava Kruma a Miroslava Horníčka nebo jeho velkého obdivovatele Káju Saudka.
Film vzniknul v rámci projektu Bimba – zapomenutý malíř Bohumil Konečný. Tento projekt proběhl pod záštitou radního pro kulturu Plzeňského kraje Mgr. Martina Baxy a náměstka primátora Plzně ing. Petra Náhlíka. Celý projekt zahrnoval velkou výstavu tohoto malíře v březnu – červnu 2007 v Západočeském muzeu v Plzni, vydání monografie Zapomenutý malíř Bohumil Konečný z pera Tomáše Pospiszyla a vznik tohoto filmového dokumentu. Na realizaci projektu přispěla celá řada subjektů: Plzeňský kraj, město Plzeň, Plzeňskká teplárenská a.s., Západočeská energetika a.s. a ABK stavby s.r.o. a řada dalších. Za to jim velice děkujeme!
Filmový dokument mapuje celý život tohoto fenomenálního malíře i vznik jeho velké výstavy. Dějem provází jeho manželka Eva Konečná, sběratelé a kurátoři výstavy František Ulč a Jan Hosnedl, historik Jaroslav Čvančara, historik umění Tomáš Pospiszyl. Najdete zde zcela unikátní záběry z návštěvy v nakladatelství Karla Maye v Bamberku a rozhovor s jeho majitelem Lotharem Schmidtem.
Autorem filmu je režisér a kameraman Ladislav Moulis, tvůrce řady dokumentů pro Českou televizi (např. dokumenty o přírodě, filmová tetralogie S bráchou na Aljašce, dokumenty o umělcích ...). S natáčením se začalo už na jaře roku 2006. V té době jsme neměli žádné finanční prostředky na realizaci filmu. S natáčením se začalo pouze díky nadšení pro věc a ochotě Ladislava Moulise!
Projekce filmu pro veřejnost proběhne 4. června 2008 od 18:00 hod v aule Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Na této škole Bimba v roce 1936 maturoval – uvidíte zde originály kulometné roty nebo jeho tabel.
Film i řadu dalších materiálů (kniha Zapomenutý malíř BK, plakáty výstavy, pohledy ...) si zde budete moci za zvýhodněnou cenu zakoupit.
Film je možné objednat i na dobírku písemně na adrese Jan Hosnedl, Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23, Plzeň 326 00 nebo na mailu jan.hosnedl@mikulasske.cz za cenu 130 Kč + poštovné. Rozesílat se bude počátkem června.
Pokud se rozhodnete do Plzně přijet, přijďte prosím včas – kapacita auly je omezená.
Hezké filmové zážitky Vám přeje
Ladislav Moulis a Jan Hosnedl

Ukázku z filmu naleznete (ve snížené kvalitě) zde.

11.2.2008 Film o B.Konečném se dokončuje
V současné době pracuje režisér a kameraman L.Moulis na dokončení filmu Zapomenutý malíř Bohumil Konečný.
Bude se jednat o cca 45 minutový dokumentární film. Jeho premiéra bude v polovině května v Plzni, bude k dispozici k zakoupení i na DVD. Pokud máte zájem, již teď můžete film objednávat na adrese jan.hosnedl(zavináč)mikulasske.cz (cena bude upřesněna). Ukázku můžete shlédnout zde.

 
Stránky archivovány webarchivem Národní knihovny ČR
www.khweb.net