Aktuality
(Strana 3)

Milníky českého komiksu

(4.5.2014)fotogalerie

Od 5. do 31. května probíhá v Galerii Vaňkovka v Brně výstava CZ.KOMIKS. Podívejte se, jaké vidí její tvůrci milníky českého komiksu: Josef Lada; Ondřej Sekora - Ferda Mravenec; Jaroslav Foglar - Rychlé šípy; Jaroslav Přibík, Bohumil Konečný - Zuzanka a její svět; Kája Saudek - Muriel a Andělé; Ljuba Štíplová, Jaroslav Němeček - Čtyřlístek; Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 - Alois Nebel; Pavel Čech - Velké dobrodružství Pepíka Střechy ...

Milníky českého komiksu - hlavní obrázek

Výstava Káji Saudka v Olomouci

(4.5.2014)fotogalerie

Do 18.5. můžete shlédnout v Muzeu moderního umění v Olomouci velkou retrospektivu krále českého komiksu Káji Saudka. Kája Saudek se vždy hlásil ke svému vzoru - Bohumilu Konečnému. Tuto vazbu připomínají i kurátoři výstavy přímo na výstavě a v propagačním leporelu: "Dílo Káji Saudka si postupně dobývá zasloužené pozornosti svých svrchovaným kreslířským mistrovstvím, vynikajícím pozorovacím talentem, vtipem spojeným s ironoií, sebeironií a nadsázkou. Jeho osobitý nezaměnitelný styl je vyvrcholením české kreslířské tradice spojené se jmény Josefa Lady, Ondřeje Sekory, Bohumila Bimbo Konečného a dalších..." Výstava Káji Saudka v Olomouci patří k největším retrospektivám tohoto kreslíře a rozhodně stojí za shlédnutí. Více o výstavě naleznete zde.

Výstava Káji Saudka v Olomouci - hlavní obrázek

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy!

(13.1.2014)

V roce 2013 vyšla kniha 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete. Mezi 10 vybraných českých komiksů byla vybrána i Zuzanka a její svět ilustrátora Bohumila Konečného - Bimby a scénáristy Jaromíra Přibíka. Další informace naleznete zde a zde.

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy! - hlavní obrázek

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství

(13.1.2014)

Povídání o Zdeňku Burianovi, Bohumilu Konečném - Bimbovi, Jaromíru Vraštilovi ... PALETA – Cyklus setkávání se západočeskými výtvarníky. Přednáškový sál, Pražská 13, Plzeň - 23/1/2014, 17:00 hodin. Hosty Jiřího Šantory a Jiřího Hlobila budou Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Srdečně Vás zveme!

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství - hlavní obrázek

Výstava J.Vraštila

(14.9.2013)fotogalerie

Od 4. do 28. října 2013 proběhne v Galerii Jiřího Trnky v Plzni na nám. Republiky výstava Jaromír Vraštil - ilustrátor dobrodružství. Jaromír Vraštil náleží mezi tzv. poslední mohykány dobrodružné ilustrace 20. století. Spolu se Zdeňkem Burianem, Gustavem Krumem, Bohumilem Konečným - Bimbou a několika dalšími formoval tvář české dějové realistické ilustrace. Dvě výstavy Bohumila Konečného spolupořádal Středoškolský klub v minulých letech - více na www.bimba.cz. V letošním roce představí klub i malíře Jaromíra Vraštila. Kurátory výstavy jsou Vladimír Prokop (kurátor výstavy Zdeňka Buriana) a Jan Hosnedl (kurátor výstav Bohumila Konečného). K výstavě vznikly i internetové stránky o malíři Vraštilovi, v nakl. Toužimský a Moravec také v loňském roce vyšla monografie Vladimíra Prokopa VRAŠTIL. Více na www.vrastil.info.

Výstava J.Vraštila - hlavní obrázek

Web o malíři Vraštilovi

(14.9.2013)

V rámci připravované výstavy malíře J.Vraštila (chodil na stejnou školu jako Bimba), vznikly internetové stránky www.vrastil.info. Doporučujeme!

Web o malíři Vraštilovi - hlavní obrázek

Bakalářská práce o Bimbovi

(14.9.2013)

Na Vysoké škole obchodní v Praze obhájila v roce 2012 s výborným prospěchem bakalářskou práci o Bohumilu Konečném studentka Hana Hašková. Celou práci naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: konecny_bakalarska_prace.pdf

Bakalářská práce o Bimbovi - hlavní obrázek

Výstava Jaromíra Vraštila bude!

(15.2.2013)

V říjnu 2013 by měla proběhnout v plzeňské galerii Jiřího Trnky první souborná výstava Jaromíra Vraštila. Výstavu připravují Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Vladimír Prokop je také autorem knihy Vraštil, kterou vydalo v roce 2012 nakl. Toužimský a Moravec. V knize je i kapitola věnovaná ostatním klasikům dobrodružné literatury, včetně Vraštilova spolužáka z reálky Bohumila Konečného - Bimby. Článek Ivo Fencla o J.Vraštilovi naleznete zde.

Výstava Jaromíra Vraštila bude! - hlavní obrázek

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze

(15.2.2013)fotogalerie

V termínu 12. února- 19. března 2013 proběhne v Obecním Domě výstava Zdeňka Burina "Na vlně dobrodružství". Výstava představuje ojedinělou kolekci kvaší a prvorepublikových olejových obálek malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Probíhá ve stejných prostorách, jako proběhla v roce 2008 výstava Bohumila Konečného. Realistická kresba Zdeňka Buriana je téměř dokonalá, přesto si myslím, že jej v dynamických scénách Bimba překonal. Srovnejte dramatickou scénu s krokodýlem od Zdeňka Buriana a Bimby ...

Připojený soubor: Připojený soubor: burian-press2.pdf

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze - hlavní obrázek

Komiksové encyklopedie a Bimba

(15.2.2013)

V posledních letech vyšly tři encyklopedie o komiksu, které obsahují i ilustrace Bimby (Zuzanka, Král Madagaskaru, Octobriana - Amazona ...). V roce 2011 "Český komiks 1. poloviny 20. století" od Heleny Diesing. V roce 2012 pak k výstavě "Signály z neznáma" stejnojmenná encyklopedie. Na začátku roku 2013 pak kniha Milana Krejčího a Olgy Bezděkové - "Po stopách kreslených seriálů II". Doporučujeme!

Komiksové encyklopedie a Bimba - hlavní obrázek
« 234 » 15