Aktuality
(Strana 3)

Písně o Bimbovi

(27.11.2011)zvuk

František Ulč napsal v roce 2008 tři písňové texty o Bimbovi. Dva z nich zhudebnil Milan Krištof z kapely Taxmeni. Skupina Taxmeni tyto dvě písně nacvičila a zahrála na vernisáži výstavy v Obecním domě v Praze v říjnu 2008. V roce 2009 vydala soubor šesti CD ke 40. výročí kapely. Na něm je i jedna z těchto písní. V příloze naleznete texty Františka Ulče a jednu z písní od Taxmenů "Vyznání Bimbovi" ve formátu mp3. Děkujeme kapelníkovi skupiny Taxmeni Jaroslavu Čvančarovi za souhlas s jejím zveřejněním!

Připojený soubor: Připojený soubor: bimba-ulc.pdf

Písně o Bimbovi - hlavní obrázek

Stránky o ilustrátorech

(27.11.2011)

Na stránkách www.daildeca.cz vzniká databáze ilustrátorů dětských časopisů. Na stránkách www.daildeli.cz naleznete naskenované ilustrace z knížek dobrodružné literatury. Najdete zde i ilustrace Bimby Konečného. Stránky připravuje Jiří Šimon. Doporučujeme!

Stránky o ilustrátorech - hlavní obrázek

Záhada jedné foglarovky

(28.6.2011)fotogalerie

Náhodou jsme objevili "novou" foglarovku ilustrovanou Bimbou Konečným! Článek z Bobří stopy si prohlédnete v galerii, jeho nezkrácenou verzi pak naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: zahada_jedne_foglarovky.pdf

Záhada jedné foglarovky - hlavní obrázek

Vzpomínka na přítele

(19.4.2011)fotogalerie

23. dubna by se František Ulč dožil 78 let. Vzpomínku na přítele sepsal Jan Hosnedl.

Připojený soubor: Připojený soubor: vzpominka_na_pritele.pdf

Vzpomínka na přítele - hlavní obrázek

Poslední z generace ...

(22.3.2011)fotogalerie

Včera 21.3. 2011 zemřel v Jihlavě poslední z generace malířů Zdeňka Buriana či Bimby Konečného - malíř a ilustrátor Gustav Krum. S Bimbou je pojilo úzké přátelství. Narodil se 23. května 1924 v Jihlavě.

Připojený soubor: Připojený soubor: krum.pdf

Poslední z generace ... - hlavní obrázek

Zemřel František Ulč

(21.10.2010)fotogalerie

V úterý 19. října 2010 zemřel ve věku 77 let František Ulč. František Ulč byl hlavním propagátorem díla Bohumila Konečného - Bimby. Byl kurátorem jeho první výstavy v Mladé Boleslavi a společně s Janem Hosnedlem Kurátorem dvou velkých výstav v Plzni a Praze. Věnoval se i sbírání odznaků a je také autorem asi nejznámější verze hlavolamu "ježek v kleci". Především to byl skvělý a skromný člověk. Sbohem Fando, budeš nám moc chybět!

Zemřel František Ulč - hlavní obrázek

Vzpomínka na projekt o Bimbovi

(19.4.2010)

14. ledna - v den výročí 20 let od smrti B.Konečného - vyšel v Mladé frontě rozhovor s Janem Hosnedlem o projektu BIMBA - zapomenutý malíř Bohumil Konečný.

Dvacet let od smrti Bohumila Konečného

(4.1.2010)

14. ledna uplyne dvacet let od smrti jednoho z našich nejlepších časopiseckých a reklamních ilustrátorů Bohumila Konečného - Bimby. Je velká škoda, že se nedožil svého velkého návratu (výstava, monografie, film ...). V příloze naleznete vzpomínku Františka Ulče - jeho velkého přítele. Čest památce Bohumila Konečného!

Trojice mužů kolem Otakara Batličky studovala na stejné škole!

(4.1.2010)fotogalerie

Trojice mužů, kteří jsou úzce spjati s počátkem publikování Otakara Batličky v Mladém hlasateli a to totiž jeho objevitel Emil Jirát, redaktor Mladého hlasatele Karel Bureš a jeho dvorní ilustrátor Bimba Konečný jsou všichni z Plzně a všichni absolventi stejné školy! Všichni studovali a maturovali před válkou v Plzni na 2. státní čs. reálce (dnešní gymnázium na Mikulášském náměstí). Více o tomto objevu naleznete zde.

Trojice mužů kolem Otakara Batličky studovala na stejné škole! - hlavní obrázek

Vyška kniha V týmu s Foglarem

(4.12.2009)fotogalerie

V nakladatelství Toužimský a Moravec vyšla v těchto dnech kniha Karla Bureše "V týmu s Foglarem". Karel Bureš byl spolupracovníkem Jaroslava Foglara v časopisech Mladý hlasatel a Vpřed a měl velký podíl na jejich vysoké úrovni. Byl to on, kdo přijímal jako ilustrátora těchto časopisů Bohumila Konečného - viz příloha. O Bimbovi se zmiňuje i v právě vyšlé knize. Po roce 1948 se však Karel Bureš dal do služeb Komunistické strany a Stb a stal se jedním z provokatérů Stb, kteří se podíleli na tzv. skautských procesech. Není bez zajímavosti, že je absolventem stejné školy jako Bimba - 2.státní československé reálky v Plzni (dnešní Gymnázium na Mikulášském nám.). V druhé příloze naleznete jeho stručný životopis z almanachu gymnázia.

Připojený soubor: Připojený soubor: bures_o_bimbovi.pdf

Vyška kniha V týmu s Foglarem - hlavní obrázek
« 234 » 14