Aktuality
(Strana 3)

Bakalářská práce o Bimbovi

(14.9.2013)

Na Vysoké škole obchodní v Praze obhájila v roce 2012 s výborným prospěchem bakalářskou práci o Bohumilu Konečném studentka Hana Hašková. Celou práci naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: konecny_bakalarska_prace.pdf

Bakalářská práce o Bimbovi - hlavní obrázek

Výstava Jaromíra Vraštila bude!

(15.2.2013)

V říjnu 2013 by měla proběhnout v plzeňské galerii Jiřího Trnky první souborná výstava Jaromíra Vraštila. Výstavu připravují Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Vladimír Prokop je také autorem knihy Vraštil, kterou vydalo v roce 2012 nakl. Toužimský a Moravec. V knize je i kapitola věnovaná ostatním klasikům dobrodružné literatury, včetně Vraštilova spolužáka z reálky Bohumila Konečného - Bimby. Článek Ivo Fencla o J.Vraštilovi naleznete zde.

Výstava Jaromíra Vraštila bude! - hlavní obrázek

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze

(15.2.2013)fotogalerie

V termínu 12. února- 19. března 2013 proběhne v Obecním Domě výstava Zdeňka Burina "Na vlně dobrodružství". Výstava představuje ojedinělou kolekci kvaší a prvorepublikových olejových obálek malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Probíhá ve stejných prostorách, jako proběhla v roce 2008 výstava Bohumila Konečného. Realistická kresba Zdeňka Buriana je téměř dokonalá, přesto si myslím, že jej v dynamických scénách Bimba překonal. Srovnejte dramatickou scénu s krokodýlem od Zdeňka Buriana a Bimby ...

Připojený soubor: Připojený soubor: burian-press2.pdf

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze - hlavní obrázek

Komiksové encyklopedie a Bimba

(15.2.2013)

V posledních letech vyšly tři encyklopedie o komiksu, které obsahují i ilustrace Bimby (Zuzanka, Král Madagaskaru, Octobriana - Amazona ...). V roce 2011 "Český komiks 1. poloviny 20. století" od Heleny Diesing. V roce 2012 pak k výstavě "Signály z neznáma" stejnojmenná encyklopedie. Na začátku roku 2013 pak kniha Milana Krejčího a Olgy Bezděkové - "Po stopách kreslených seriálů II". Doporučujeme!

Komiksové encyklopedie a Bimba - hlavní obrázek

Originály Bohumila Konečného na výstavě

(15.2.2013)fotogalerie

V Domě umění města Brna proběhla od 26. 9. - 6. 1. 2013 výstava o komiksu Signály z neznáma. Kromě originálů Rychlých šípů či komiksů Káji Saudka byly k vidění i originály Bohumila Konečného - Bimby. Např. ilustrace k Amazoně - Octobrianě, Králi Madagaskaru, reprodukce Zuzanky či Ocelové hrobky. Výstava se má přesunout na jaře 2013 do Prahy do DOXu.

Originály Bohumila Konečného na výstavě - hlavní obrázek

Jaromír Vraštil a Bohumil Konečný studovali na stejné škole!

(27.11.2011)fotogalerie

Jsou čtyři klasici české dobrodružné ilustrace: Zdeněk Burian, Bohumil Konečný, Gustav Krum a Jaromír Vraštil. Z toho dva studovali na stejné škole - na II. státní Československé reálce v Plzni - dnešním Gymnáziu na Mikulášském náměstí v Plzni! Bimba Konečný maturoval v roce 1936, Jaromír Vraštil pak v roce 1940. Vladimír Prokop připravuje na jaro 2012 monografii o tomto malíři. Vladimír Prokop je předním odborníkem na ilustrátory české dobrodružné literatury a autory rekonstrukcí pravěku, především pak na dílo Zdeňka Buriana. V příloze naleznete ukázku ilustrací a stručný životopis J.Vraštila.

Připojený soubor: Připojený soubor: vrastil.doc

Jaromír Vraštil a Bohumil Konečný studovali na stejné škole! - hlavní obrázek

Písně o Bimbovi

(27.11.2011)zvuk

František Ulč napsal v roce 2008 tři písňové texty o Bimbovi. Dva z nich zhudebnil Milan Krištof z kapely Taxmeni. Skupina Taxmeni tyto dvě písně nacvičila a zahrála na vernisáži výstavy v Obecním domě v Praze v říjnu 2008. V roce 2009 vydala soubor šesti CD ke 40. výročí kapely. Na něm je i jedna z těchto písní. V příloze naleznete texty Františka Ulče a jednu z písní od Taxmenů "Vyznání Bimbovi" ve formátu mp3. Děkujeme kapelníkovi skupiny Taxmeni Jaroslavu Čvančarovi za souhlas s jejím zveřejněním!

Připojený soubor: Připojený soubor: bimba-ulc.pdf

Písně o Bimbovi - hlavní obrázek

Stránky o ilustrátorech

(27.11.2011)

Na stránkách www.daildeca.cz vzniká databáze ilustrátorů dětských časopisů. Na stránkách www.daildeli.cz naleznete naskenované ilustrace z knížek dobrodružné literatury. Najdete zde i ilustrace Bimby Konečného. Stránky připravuje Jiří Šimon. Doporučujeme!

Stránky o ilustrátorech - hlavní obrázek

Záhada jedné foglarovky

(28.6.2011)fotogalerie

Náhodou jsme objevili "novou" foglarovku ilustrovanou Bimbou Konečným! Článek z Bobří stopy si prohlédnete v galerii, jeho nezkrácenou verzi pak naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: zahada_jedne_foglarovky.pdf

Záhada jedné foglarovky - hlavní obrázek

Vzpomínka na přítele

(19.4.2011)fotogalerie

23. dubna by se František Ulč dožil 78 let. Vzpomínku na přítele sepsal Jan Hosnedl.

Připojený soubor: Připojený soubor: vzpominka_na_pritele.pdf

Vzpomínka na přítele - hlavní obrázek
« 234 » 14