Aktuality
(Strana 2)

Článek o kauze Octobriana v Reflexu

(9.3.2016)fotogalerie

V 60. čísle časopisu Reflex vyšel velký článek o kauze Octobriana (3.3.2016). Kopii článku naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: reflex-octobriana.pdf

Článek o kauze Octobriana v Reflexu - hlavní obrázek

Článek o Otakaru Batličkovi v časopise Koktejl

(1.2.2016)

V říjnovém čísle časopisu Koktejl (10/2015) vyšel článek o osudu Otakara Batličky. Přestože úspěch Batličkových povídek šel ruku v ruce s jeho dvorním ilustrátorem Bimbou a přestože celý článek je doprovázen jeho iustracemi, je zde Bimba zmíněn zcela okrajově a ještě uveden se špatným jménem - Bohuslav Konečný.

Připojený soubor: Připojený soubor: konecny_koktejl.pdf

Článek o Otakaru Batličkovi v časopise Koktejl - hlavní obrázek

Ilustrátoři díla Karla Maye

(1.2.2016)fotogalerie

V roce 2010 vydalo nakladatelství Karla Maye v Bambergu třídílnou monografii o ilustrátorech díla Karla Maye. Vedle Zdeňka Buriana a Gustava Kruma nechybí ani Bohumil Konečný. Je trochu ironií, že je zde uváděn společně s Petrem Sadeckým, který Konečného obálky v 60. letech do nakladatelství prodal jako své vlastní ...

Ilustrátoři díla Karla Maye - hlavní obrázek

David Bowie, Octobriana a Bohumil Konečný ...

(1.2.2016)fotogalerie

Když v lednu zemřel David Bowie, nikdo z českých novinářů si nevzpomněl na jeho vztah k Octobrianě. Kdo je Octobriana? V roce 2005 vyšel v Reflexu článek Octobriana - nejsvobodnější komiksová postava . Píše se v něm: „ I když se to zdá pro laika neuvěřitelné, právě v bývalém Československu vznikl jedna z nejkultovnějších komiksových postav, které kdy byly nakresleny – Octobriana.“ Jedním z jejích velkých obdivovatelů byl David Bowie. Knihu o Octobrianě dokonce zařadil mezi svých 100 TOP knih . Americké vydání Octobriany vyšlo zrovna v době, kdy dokončoval své přelomové album Ziddy Stardust. Chtěl o ní dokonce natočit film s Amandou Leer v hlavní roli. Je otázkou, zda vůbec David Bowie tušil, že původ Octobriany je v tehdejším socialistickém Československu. Že autorem kreseb je český malíř a ilustrátor Bohumil Konečný … Článek o vzniku Octobriany naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: pribeh_octobriany.pdf

David Bowie, Octobriana a Bohumil Konečný ... - hlavní obrázek

Milníky českého komiksu

(4.5.2014)fotogalerie

Od 5. do 31. května probíhá v Galerii Vaňkovka v Brně výstava CZ.KOMIKS. Podívejte se, jaké vidí její tvůrci milníky českého komiksu: Josef Lada; Ondřej Sekora - Ferda Mravenec; Jaroslav Foglar - Rychlé šípy; Jaroslav Přibík, Bohumil Konečný - Zuzanka a její svět; Kája Saudek - Muriel a Andělé; Ljuba Štíplová, Jaroslav Němeček - Čtyřlístek; Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 - Alois Nebel; Pavel Čech - Velké dobrodružství Pepíka Střechy ...

Milníky českého komiksu - hlavní obrázek

Výstava Káji Saudka v Olomouci

(4.5.2014)fotogalerie

Do 18.5. můžete shlédnout v Muzeu moderního umění v Olomouci velkou retrospektivu krále českého komiksu Káji Saudka. Kája Saudek se vždy hlásil ke svému vzoru - Bohumilu Konečnému. Tuto vazbu připomínají i kurátoři výstavy přímo na výstavě a v propagačním leporelu: "Dílo Káji Saudka si postupně dobývá zasloužené pozornosti svých svrchovaným kreslířským mistrovstvím, vynikajícím pozorovacím talentem, vtipem spojeným s ironoií, sebeironií a nadsázkou. Jeho osobitý nezaměnitelný styl je vyvrcholením české kreslířské tradice spojené se jmény Josefa Lady, Ondřeje Sekory, Bohumila Bimbo Konečného a dalších..." Výstava Káji Saudka v Olomouci patří k největším retrospektivám tohoto kreslíře a rozhodně stojí za shlédnutí. Více o výstavě naleznete zde.

Výstava Káji Saudka v Olomouci - hlavní obrázek

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy!

(13.1.2014)

V roce 2013 vyšla kniha 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete. Mezi 10 vybraných českých komiksů byla vybrána i Zuzanka a její svět ilustrátora Bohumila Konečného - Bimby a scénáristy Jaromíra Přibíka. Další informace naleznete zde a zde.

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy! - hlavní obrázek

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství

(13.1.2014)

Povídání o Zdeňku Burianovi, Bohumilu Konečném - Bimbovi, Jaromíru Vraštilovi ... PALETA – Cyklus setkávání se západočeskými výtvarníky. Přednáškový sál, Pražská 13, Plzeň - 23/1/2014, 17:00 hodin. Hosty Jiřího Šantory a Jiřího Hlobila budou Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Srdečně Vás zveme!

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství - hlavní obrázek

Výstava J.Vraštila

(14.9.2013)fotogalerie

Od 4. do 28. října 2013 proběhne v Galerii Jiřího Trnky v Plzni na nám. Republiky výstava Jaromír Vraštil - ilustrátor dobrodružství. Jaromír Vraštil náleží mezi tzv. poslední mohykány dobrodružné ilustrace 20. století. Spolu se Zdeňkem Burianem, Gustavem Krumem, Bohumilem Konečným - Bimbou a několika dalšími formoval tvář české dějové realistické ilustrace. Dvě výstavy Bohumila Konečného spolupořádal Středoškolský klub v minulých letech - více na www.bimba.cz. V letošním roce představí klub i malíře Jaromíra Vraštila. Kurátory výstavy jsou Vladimír Prokop (kurátor výstavy Zdeňka Buriana) a Jan Hosnedl (kurátor výstav Bohumila Konečného). K výstavě vznikly i internetové stránky o malíři Vraštilovi, v nakl. Toužimský a Moravec také v loňském roce vyšla monografie Vladimíra Prokopa VRAŠTIL. Více na www.vrastil.info.

Výstava J.Vraštila - hlavní obrázek

Web o malíři Vraštilovi

(14.9.2013)

V rámci připravované výstavy malíře J.Vraštila (chodil na stejnou školu jako Bimba), vznikly internetové stránky www.vrastil.info. Doporučujeme!

Web o malíři Vraštilovi - hlavní obrázek
« 123 » 14