Aktuality
(Strana 2)

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy!

(13.1.2014)

V roce 2013 vyšla kniha 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete. Mezi 10 vybraných českých komiksů byla vybrána i Zuzanka a její svět ilustrátora Bohumila Konečného - Bimby a scénáristy Jaromíra Přibíka. Další informace naleznete zde a zde.

Zuzanka a její svět mezi deseti nej českými komiksy! - hlavní obrázek

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství

(13.1.2014)

Povídání o Zdeňku Burianovi, Bohumilu Konečném - Bimbovi, Jaromíru Vraštilovi ... PALETA – Cyklus setkávání se západočeskými výtvarníky. Přednáškový sál, Pražská 13, Plzeň - 23/1/2014, 17:00 hodin. Hosty Jiřího Šantory a Jiřího Hlobila budou Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Srdečně Vás zveme!

Přednáška o ilustrátorech dobrodružství - hlavní obrázek

Výstava J.Vraštila

(14.9.2013)fotogalerie

Od 4. do 28. října 2013 proběhne v Galerii Jiřího Trnky v Plzni na nám. Republiky výstava Jaromír Vraštil - ilustrátor dobrodružství. Jaromír Vraštil náleží mezi tzv. poslední mohykány dobrodružné ilustrace 20. století. Spolu se Zdeňkem Burianem, Gustavem Krumem, Bohumilem Konečným - Bimbou a několika dalšími formoval tvář české dějové realistické ilustrace. Dvě výstavy Bohumila Konečného spolupořádal Středoškolský klub v minulých letech - více na www.bimba.cz. V letošním roce představí klub i malíře Jaromíra Vraštila. Kurátory výstavy jsou Vladimír Prokop (kurátor výstavy Zdeňka Buriana) a Jan Hosnedl (kurátor výstav Bohumila Konečného). K výstavě vznikly i internetové stránky o malíři Vraštilovi, v nakl. Toužimský a Moravec také v loňském roce vyšla monografie Vladimíra Prokopa VRAŠTIL. Více na www.vrastil.info.

Výstava J.Vraštila - hlavní obrázek

Web o malíři Vraštilovi

(14.9.2013)

V rámci připravované výstavy malíře J.Vraštila (chodil na stejnou školu jako Bimba), vznikly internetové stránky www.vrastil.info. Doporučujeme!

Web o malíři Vraštilovi - hlavní obrázek

Bakalářská práce o Bimbovi

(14.9.2013)

Na Vysoké škole obchodní v Praze obhájila v roce 2012 s výborným prospěchem bakalářskou práci o Bohumilu Konečném studentka Hana Hašková. Celou práci naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: konecny_bakalarska_prace.pdf

Bakalářská práce o Bimbovi - hlavní obrázek

Výstava Jaromíra Vraštila bude!

(15.2.2013)

V říjnu 2013 by měla proběhnout v plzeňské galerii Jiřího Trnky první souborná výstava Jaromíra Vraštila. Výstavu připravují Vladimír Prokop a Jan Hosnedl. Vladimír Prokop je také autorem knihy Vraštil, kterou vydalo v roce 2012 nakl. Toužimský a Moravec. V knize je i kapitola věnovaná ostatním klasikům dobrodružné literatury, včetně Vraštilova spolužáka z reálky Bohumila Konečného - Bimby. Článek Ivo Fencla o J.Vraštilovi naleznete zde.

Výstava Jaromíra Vraštila bude! - hlavní obrázek

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze

(15.2.2013)fotogalerie

V termínu 12. února- 19. března 2013 proběhne v Obecním Domě výstava Zdeňka Burina "Na vlně dobrodružství". Výstava představuje ojedinělou kolekci kvaší a prvorepublikových olejových obálek malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Probíhá ve stejných prostorách, jako proběhla v roce 2008 výstava Bohumila Konečného. Realistická kresba Zdeňka Buriana je téměř dokonalá, přesto si myslím, že jej v dynamických scénách Bimba překonal. Srovnejte dramatickou scénu s krokodýlem od Zdeňka Buriana a Bimby ...

Připojený soubor: Připojený soubor: burian-press2.pdf

Výstava Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze - hlavní obrázek

Komiksové encyklopedie a Bimba

(15.2.2013)

V posledních letech vyšly tři encyklopedie o komiksu, které obsahují i ilustrace Bimby (Zuzanka, Král Madagaskaru, Octobriana - Amazona ...). V roce 2011 "Český komiks 1. poloviny 20. století" od Heleny Diesing. V roce 2012 pak k výstavě "Signály z neznáma" stejnojmenná encyklopedie. Na začátku roku 2013 pak kniha Milana Krejčího a Olgy Bezděkové - "Po stopách kreslených seriálů II". Doporučujeme!

Komiksové encyklopedie a Bimba - hlavní obrázek

Originály Bohumila Konečného na výstavě

(15.2.2013)fotogalerie

V Domě umění města Brna proběhla od 26. 9. - 6. 1. 2013 výstava o komiksu Signály z neznáma. Kromě originálů Rychlých šípů či komiksů Káji Saudka byly k vidění i originály Bohumila Konečného - Bimby. Např. ilustrace k Amazoně - Octobrianě, Králi Madagaskaru, reprodukce Zuzanky či Ocelové hrobky. Výstava se má přesunout na jaře 2013 do Prahy do DOXu.

Originály Bohumila Konečného na výstavě - hlavní obrázek

Jaromír Vraštil a Bohumil Konečný studovali na stejné škole!

(27.11.2011)fotogalerie

Jsou čtyři klasici české dobrodružné ilustrace: Zdeněk Burian, Bohumil Konečný, Gustav Krum a Jaromír Vraštil. Z toho dva studovali na stejné škole - na II. státní Československé reálce v Plzni - dnešním Gymnáziu na Mikulášském náměstí v Plzni! Bimba Konečný maturoval v roce 1936, Jaromír Vraštil pak v roce 1940. Vladimír Prokop připravuje na jaro 2012 monografii o tomto malíři. Vladimír Prokop je předním odborníkem na ilustrátory české dobrodružné literatury a autory rekonstrukcí pravěku, především pak na dílo Zdeňka Buriana. V příloze naleznete ukázku ilustrací a stručný životopis J.Vraštila.

Připojený soubor: Připojený soubor: vrastil.doc

Jaromír Vraštil a Bohumil Konečný studovali na stejné škole! - hlavní obrázek
« 123 » 14