Aktuality
(Strana 1)

Bimba v monografii Design v českých zemích 1900-2000

(24.1.2017)fotogalerie

Nakladatelství Academia ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze připravilo na konci roku 2016 knihu Design v českých zemích 1900-2000. Publikace představuje na 660 stranách ve dvaceti kapitolách dějiny designu v českých zemích. Dílo představuje vůbec první systematické zhodnocení dějin moderního designu u nás. Podrobnosti o publikaci naleznete zde. V této monografii se objevuje i reprodukce jednoho plakátu Bohumila Konečného s informací o jeho životě a tvorbě. Plakát Bimby i informace o knize přináší i lednové číslo časopisu Reflex (12.1.2017) – viz příloha.

Bimba v monografii Design v českých zemích 1900-2000 - hlavní obrázek

Inspirace Pavla Čecha

(10.1.2017)fotogalerie

Na brněnském Špilberku probíhá do konce února nádherná výstava malíře a ilustrátora Pavla Čecha. Mezi jeho oblíbené malíře patřili Bohumil Konečný a Gustav Krum. Ve svém díle na několika místech „cituje“ ilustraci Stínadel Bimby Konečného a Gustava Kruma. O jeho vztahu k těmto malířům se dozvíme v rozhovoru Iva Fencla s Pavlem Čechem na serveru bohousek.cz "Ivo Fencl: Chtěl byste taky ilustrovat nějakou foglarovku? Pavel Čech: Byly časy, kdy jsem toužil ilustrovat Záhadu hlavolamu. Ivo Fencl: A co Stínadla? Druhý díl? Pavel Čech: Stínadla ani ne. Ty přece udělali už tak krásně pánové Gustav Krum a Bohumil Konečný... "

Inspirace Pavla Čecha - hlavní obrázek

Článek o Bimbovi v časopise Koktejl

(8.1.2017)fotogalerie

V lednovém čísle časopisu Koktejl (2017) je 8 stran o Bohumilu Konečném.

Připojený soubor: Připojený soubor: koktejl1701_cr_bohumil_konecny.pdf

Článek o Bimbovi v časopise Koktejl - hlavní obrázek

Bimba znovu v České televizi

(5.6.2016)

Reportáž Petra Bělíka o Bohumilu Konečném odvysílala Česká televize v pořadu Gejzír. Premiéra proběhla ve čtvrtek 2. června 2016, repríza pak v sobotu 4. června. V reportáži vystupuje Jan Hosnedl (kurátor výstav BK), Tomáš Pospiszyl (publicista - autor katalogu o BK) a historik Jaroslav Čvančara. V reporáži je použito poměrně hodně záběrů z dokumentárního filmu Ladislava Moulise BIMBA - příběh zapomenutého malíře. Celou reporáž naleznete zde.

Bimba znovu v České televizi - hlavní obrázek

Článek o kauze Octobriana v Reflexu

(9.3.2016)fotogalerie

V 60. čísle časopisu Reflex vyšel velký článek o kauze Octobriana (3.3.2016). Kopii článku naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: reflex-octobriana.pdf

Článek o kauze Octobriana v Reflexu - hlavní obrázek

Článek o Otakaru Batličkovi v časopise Koktejl

(1.2.2016)

V říjnovém čísle časopisu Koktejl (10/2015) vyšel článek o osudu Otakara Batličky. Přestože úspěch Batličkových povídek šel ruku v ruce s jeho dvorním ilustrátorem Bimbou a přestože celý článek je doprovázen jeho iustracemi, je zde Bimba zmíněn zcela okrajově a ještě uveden se špatným jménem - Bohuslav Konečný.

Připojený soubor: Připojený soubor: konecny_koktejl.pdf

Článek o Otakaru Batličkovi v časopise Koktejl - hlavní obrázek

Ilustrátoři díla Karla Maye

(1.2.2016)fotogalerie

V roce 2010 vydalo nakladatelství Karla Maye v Bambergu třídílnou monografii o ilustrátorech díla Karla Maye. Vedle Zdeňka Buriana a Gustava Kruma nechybí ani Bohumil Konečný. Je trochu ironií, že je zde uváděn společně s Petrem Sadeckým, který Konečného obálky v 60. letech do nakladatelství prodal jako své vlastní ...

Ilustrátoři díla Karla Maye - hlavní obrázek

David Bowie, Octobriana a Bohumil Konečný ...

(1.2.2016)fotogalerie

Když v lednu zemřel David Bowie, nikdo z českých novinářů si nevzpomněl na jeho vztah k Octobrianě. Kdo je Octobriana? V roce 2005 vyšel v Reflexu článek Octobriana - nejsvobodnější komiksová postava . Píše se v něm: „ I když se to zdá pro laika neuvěřitelné, právě v bývalém Československu vznikl jedna z nejkultovnějších komiksových postav, které kdy byly nakresleny – Octobriana.“ Jedním z jejích velkých obdivovatelů byl David Bowie. Knihu o Octobrianě dokonce zařadil mezi svých 100 TOP knih . Americké vydání Octobriany vyšlo zrovna v době, kdy dokončoval své přelomové album Ziddy Stardust. Chtěl o ní dokonce natočit film s Amandou Leer v hlavní roli. Je otázkou, zda vůbec David Bowie tušil, že původ Octobriany je v tehdejším socialistickém Československu. Že autorem kreseb je český malíř a ilustrátor Bohumil Konečný … Článek o vzniku Octobriany naleznete v příloze.

Připojený soubor: Připojený soubor: pribeh_octobriany.pdf

David Bowie, Octobriana a Bohumil Konečný ... - hlavní obrázek

Milníky českého komiksu

(4.5.2014)fotogalerie

Od 5. do 31. května probíhá v Galerii Vaňkovka v Brně výstava CZ.KOMIKS. Podívejte se, jaké vidí její tvůrci milníky českého komiksu: Josef Lada; Ondřej Sekora - Ferda Mravenec; Jaroslav Foglar - Rychlé šípy; Jaroslav Přibík, Bohumil Konečný - Zuzanka a její svět; Kája Saudek - Muriel a Andělé; Ljuba Štíplová, Jaroslav Němeček - Čtyřlístek; Jaroslav Rudiš, Jaromír 99 - Alois Nebel; Pavel Čech - Velké dobrodružství Pepíka Střechy ...

Milníky českého komiksu - hlavní obrázek

Výstava Káji Saudka v Olomouci

(4.5.2014)fotogalerie

Do 18.5. můžete shlédnout v Muzeu moderního umění v Olomouci velkou retrospektivu krále českého komiksu Káji Saudka. Kája Saudek se vždy hlásil ke svému vzoru - Bohumilu Konečnému. Tuto vazbu připomínají i kurátoři výstavy přímo na výstavě a v propagačním leporelu: "Dílo Káji Saudka si postupně dobývá zasloužené pozornosti svých svrchovaným kreslířským mistrovstvím, vynikajícím pozorovacím talentem, vtipem spojeným s ironoií, sebeironií a nadsázkou. Jeho osobitý nezaměnitelný styl je vyvrcholením české kreslířské tradice spojené se jmény Josefa Lady, Ondřeje Sekory, Bohumila Bimbo Konečného a dalších..." Výstava Káji Saudka v Olomouci patří k největším retrospektivám tohoto kreslíře a rozhodně stojí za shlédnutí. Více o výstavě naleznete zde.

Výstava Káji Saudka v Olomouci - hlavní obrázek
« 123 » 14