VELKÁ KNIHA KOMIKSŮ BOHUMILA KONEČNÉHO

(28.11.2022)

S velkou radostí vám musíme sdělit, že vyšla dlouho očekávaná VELKÁ KNIHA KOMIKSŮ BOHUMILA KONEČNÉHO. Lze objednat na www.limansport.cz.
Další informace o knize naleznete zde.

 

Hlavní poděkování patří grafikovi Filipovi Konečnému, který přes rok rekonstruoval Bimbovy ztracené komiksy ze starých nekvalitních tisků a odvedl úžasný kus práce, bez něj by kniha nikdy nevznikla. Dále bych rád poděkoval spolueditorovi Tomáši Prokůpkovi za výborné texty, restaurátorovi Ondřeji Zatloukalovi za rekonstrukci Pohádky, tiskárně Daniel za úžasný tisk, Plzeňskému kraji, Nadaci 700 let města Plzně, statutárnímu městu Plzeň a dalším sponzorům a donátorům, kteří přispěli na vznik této knížky a řadě dalším … DÍKY!!!
Kniha bude představena 15. října na akci Krajem Bohumila Konečného 2 na Kobylce, kde se bude dát i koupit. Bude ještě představena 6. listopadu ve Štramberku a 8. prosince v Západočeské galerii v Plzni. Od 10. října lze objednat i na www.limansport.cz. Měla by být výhledově i v knižní distribuci. 

Jan Hosnedl

 

VELKÁ KNIHA KOMIKSŮ BOHUMIL KONEČNÝ

„Nejvíc mě ovlivnil Bohumil Konečný, to je jméno, které dnes už asi nikomu nic neřekne. To byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli.

I Zdeněk Burian, což je věhlasné jméno, které uznávám, byl proti němu břídil. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.

Kája Saudek v rozhovoru pro časopis Crew, 1998, roč. 2, č. 9, s. 36.

Bohumil Konečný – Bimba (1918-1990) patřil k průkopníkům žánru komiks v Československu. K jeho odkazu se vždy hrdě hlásil král českého komiksu Kája Saudek. Konečného komiksové stripy – vtipy – se objevují na stránkách Humoristických listů už na konci 30. let, po válce ilustroval jeden z nejpopulárnějších českých komiksů Zuzanka a její svět. Nástup komunismu zabránil jeho dalšímu rozletu, i tak vzniklo v 60. letech několik komiksů drobnějšího rozsahu s dobrodružnou tematikou. Byl to komiks, který Konečného paradoxně proslavil ve světě a nakonec mu i „zlomil vaz“. Spolu s Petrem Sadeckým připravili příběh o bojovnici Amazoně, která (mezitím Sadeckým předělaná na ženu říjnové revoluce Octobrianu) se stala jednou z nejslavnějších komiksových postav světa… Normalizační skandál z počátku 70. let ale v podstatě znemožnil Konečnému v Československu publikovat.

Díky trpělivé restaurátorské práci grafika Filipa Konečného máte dnes možnost držet v ruce souborné vydání komiksů Bohumila Konečného (s výjimkou již publikované Zuzanky) v kvalitě, v jaké nikdy nebyly publikovány. Komiks Pohádka určený pro dceru je publikován úplně poprvé. Doprovodný text knihy připravili jeden z největších znalců českého komiksu Tomáš Prokůpek a propagátor a znalec díla Bohumila Konečného Jan Hosnedl.

Kniha má 160 stran, je vázaná, formát A4.

Obsahuje tyto komiksy:

 1. Krátké stripy z časopisů Humoristické listy a Kvítko (1937-1939)
 2. Tajomstvo prérie, Mladá tvorba, mesačník pre literatúru a umenie, 1964
 3. Poklad, Roháč, 1966
 4. Ocelová hrobka, Pionýr, 1968. Podle povídky Otakara Batličky.
 5. Boj o vrak, Signál, 1969. Napsal Bohumil Veselý.
 6. Amazona, Octobriana, and the Russian Underground, Tom Stacey Ltd,Londýn, 1971. Námět a scénář Petr Sadecký.
 7. Král Madagaskaru (společně s Gustavem Krumem), Pionýrská stezka, 1975–76. Napsal Jaroslav Weigel.
 8. Pohádka, soukromý komiks pro dceru Bohumila Konečného Evu, okolo 1958–59.

Poznámka: Velká kniha záměrně neobsahuje komiks Zuzanka a její svět, Květen, 1947. Napsal Jaroslav Přibík. Vydalo jako samostatnou knihu nakladatelství Plus (Albatros Media a.s.), Praha, 2018

Informace:

 • Ilustrace: Bohumil Konečný a Gustav Krum
 • Grafický design: Filip Konečný
 • Edičně připravili a doslov napsali: Jan Hosnedl, Tomáš Prokůpek a Filip Konečný
 • Scan a restaurování: Filip Konečný
 • Vydal: Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu v Plzni v roce 2022
 • Tisk: Daniel, s.r.o., Bellova 124, Praha
 • 1. vydání
 • ISBN: 978-80-11-01604-3

Kniha

bimba-book-mockup-00.jpg
bimba-book-mockup-01.jpg
bimba-book-mockup-02.jpg
bimba-book-mockup-03.jpg
bimba-book-mockup-04.jpg
bimba-book-mockup-05a.jpg
bimba-book-mockup-05b.jpg
bimba-book-mockup-05c.jpg
bimba-book-mockup-06.jpg
kniha-mockkup-bimba-back.jpg